Kurban Kesiyoruz

Akika Kurbanı Nedir? Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Akika Kurbanı Nedir?

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akîka” adı verilir. Akîka kurbanı kesmek sünnettir.

İbn Abbas’tan (r.a.) rivâyet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.) Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akîka kurbanı kesmiş (Ebû Dâvûd, Edâhî, 21 [2841]; Nesâî, Akîka, 3 [4219]), bir hadisinde de şöyle buyurmuştur: “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.” (Ebû Dâvûd, Edâhî, 20-21 [2837-2838]; Tirmizî, Edâhî, 21 [1522)]).

Bu açıdan akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden buluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumunun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müstehaptır (İbn Rüşd, Bidâyetü’l-müctehid, 3/14-16).

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Akika Kurbanı çocuğun doğumundan sonra 7. günde kesilmesi en faziletli olanıdır. Ancak bu şekilde mümkün olmadıysa daha sonra da kesilebilir.

Akika Kurbanı Namazı Var Mıdır?

Akika kurbanını kestirdikten sonra akika namazı diye kılınması gereken bir namaz çeşidi yoktur. Ancak bu yükten kurtulanlar 2 rekat şükür namazı kılabilirler.

Akika Kurbanı Kaç Tane Kesilir?

Bazı rivayetlerde erkek çocuğu için 2 akika kurbanı, kız çocuğu için 1 akika kurbanı kesildiği belirtilmektedir.

Scroll to Top
Soru Sor!
Yardıma ihtiyacın var mı?
Merhaba! 👋 Sana nasıl yardımcı olabilirim?